ColorMag

Fulbright Akademik Araştırma Bursu Başvuruları Başladı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2023-2024 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

  • Fulbright Akademik Araştırma Bursu, ABD’deki burs süresince yaşam masrafları, profesyonel gelişim katkısı, sağlık sigortası (Accident and Sickness Program for Exchanges) ve hem bursiyerin kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu bir kişi (dependent) için gidiş-dönüş yol masrafını kapsamaktadır.
  • Fulbright Akademik Araştırma Bursuna seçilen kişiler, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, 2023-2024 akademik yılı içerisinde başlarlar. Araştırmanın belirtilen akademik yıl içinde yapılması zorunludur ve en erken 1 Ağustos 2023, en geç 1 Şubat 2024′te bursun kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Programa daha erken veya daha geç başlamak mümkün değildir.
  • Fulbright Akademik Araştırma Bursu, verildiği akademik yıl için geçerlidir. Bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi mümkün değildir.
  • Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 9 aya kadar olan bir süre için verilir. Sunulan projenin kapsamı ve programın finansal durumu göz önüne alınarak bursun ne kadar süre için verileceğine karar verilecektir.
  • Burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilmesi ve yayınların Fulbright Akademik Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi araştırmacıdan beklenir.
  • Fulbright Akademik Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur, ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

Son Başvuru Tarihi: 17 Ekim 2022

Nasıl Gitmiş

Add comment