NasılGitmiş.com

İrlanda’da Yüksek Lisans ve Dil Okulu

@erasmusplusproject ınstagram sayfasj üzerinden gerçekleştirdiğimiz canlı yayın serimizin 30.konuğu Ali Can Fincan oldu. Yayını izlemek isterseniz tıklayınız.

Ali Can; Pamukkale Üniversitesi, İktisat mezunuyum. Denizli’de okuduğum zamanlar, hazırlık döneminde ingilizce de oldukça sorunlar yaşıyordum. Bölümümün %100 ingilizce olması beni tereddüte düşürüyordu. 1.sınıfa başlamadan ilk yurtdışı deneyimimi, İrlanda’da 2 aylık bir dil okulu eğitimi alarak yaşadım. Daha sonra, 3. Sınıfta iken Farabi programından yararlanıp İstanbul Üniversitesinde 1 sene okuma fırsatım oldu. Bana farklı deneyim katan bu süreç oldukça güzel, dolu dolu geçti. Ayrıca ara dönemlerde farklı şirketlerde stajlar yakalayıp, tecrübeler edindim.
Daha sonrasında üniversite son sınıfta iken Erasmus+ Staj programından yararlanıp Haziran-Eylül 2019 yılında İspanya’da 3 aylık bir staj deneyimim oldu. Yaz ayına denk getirdiğim bu staj, İspanyanın güzel havasıyla birlikte benim için harika bir tatil gibiydi. İspanya’da iken hedeflerimi birer birer planlıyordum. Türkiye’ye döner dönmez, 2020 yılında İrlanda’da 6 aylık bir dil okuluna kayıt yaptırıp, İrlanda’ya geldim. İngilizcemi daha üst seviyeye yükselttikten hemen sonra yılında Yüksek Lisans başvuruları yapmaya başladım. İrlandanın en iyi üniversitesi olan Trinity College’dan 2021 yılında kabul almayı başarmamla birlikte Master serüvenim başladı. Şu an International Management alanında yüksek lisans yapıyorum.

Canlı yayında cevaplamış olduğu soru-cevaplar aşadaki gibidir ;

1-) Hangi Dil okuluna 6 aylık için ne kadar ücret ödedin ?
-ISE dil okuluna gittim ve 6 ay dil eğitimi için yaklaşık olarak 3000 € ödeme yaptım.

2-) Dil okulun için yaş sınırı var mı acenta ile başvurmak daha mı avantajlı ?
-Dil okulu için herhangi bir yaş sınırı olmadığını biliyorum. Eğer İngilizceniz peki değilse ve evrak işleriyle uğraşmak istemiyorsanız vize başvuru sürecinde acentele birlikte çalışmak daha avantajlı olacaktır.

3-) Dil okuluna gittiğinde konaklama dahil aylık masrafın ne kadardı sosyal hayat hakkında bilgi verir misin ?
-Dil okulunda konaklama dahil aylık masrafım 800 ile 1000 Euro arasında değişiyor. Pandemi öncesi ile kıyasladığımızda şu anda sosyal hayatın durgun olduğunu söyleyebilirim.

4-) Dil okuluna gidecek kişiler öncelikle neye dikkat etmeli ve İrlanda dil okulu için tavsiyelerin nelerdir ?
-Dil okulu seçiminde oldukça dikkatli olmalılar. İyi bir eğitim veren okul seçmeliler ve daha önce İrlanda’ya öğrenci gönderme tecrübesi olan acentelerle çalışmalarını öneririm.

5-) İrlanda’da yüksek lisans başvuru şartları nelerdir dikkat etmemiz gereken prosedürler ?
-Hemen hemen diğer Avrupa ülkeleriyle aynı. Ielts 6.5 yeterliliği, 2.50-3.00 üzeri bir ortalama, referanslar gibi… Ama tabi ki bu şartlar bölüme ve okula göre değişkenlik gösterebilir.

6-) İrlanda’da yüksek lisans bursları nelerdir ?
-İrlanda için burs seçeneklerinin çok yaygın olduğunu söyleyemiyorum. Eğer Türkiye’den bir burs bulup gelebilirseniz daha iyi olacaktır. Onun dışında İrlanda hükümetinin belirli bursları var fakat kontenjan olarak baya sınırlı.

7-)Yüksek lisans yaparken çalışma iznimiz oluyor mu ?
-Yüksek lisans ve dil okulu içinde çalışma izniniz oluyor. Haftalık 20 saat fakat tatil dönemlerinde full-time olarak çalışabilirsiniz.

8- Trinitiy Collega da okumak zorlayıcı mı ders geçme sistemi hakkında bilgi verir misin ?
-Trinity College da okumak zorlayıcı fakat çalışıp gerekli vakti ayırırsanız bir şekilde geçiyorsunuz. Özellikle sınav odaklı bir eğitim sisteminden ziyade sizi araştırmaya iten bir sistem mevcut. Ayrıca grup ve ekip çalışmalarıda oldukça önemli.

9-) Yüksek lisans başvuru sürecini anlatır mısın mülakat hakkında tavsiyelerin ?
-Ben pandemi ile ilk başladığı zamanlarda başvurumu yapmıştım bu nedenle yüzümüze bir mülakat gerçekleştirmedim. Belgelerimi online olarak yükledikten sonra, bazı soruları yine online bir şekilde cevapladım.

10- İrlanda ücretli yüksek lisans bölümleri ve fiyatları hakkında neler söylenebilir ?
-İrlanda’da yüksek lisans ücretleri ortalama olarak 10.000-20.000 arasında değişmektedir.

Add comment